вторник, 28 декември 2010 г.

Лицевите мускули

Един леко странен факт - повечето хора пренебрегват лицевите си мускули. В резултат физиономиите им са често отпуснати и набръчкани.

Интересно как като тренираме гледаме да натоварим всяка възможна част , всяко мускулче , но игнорираме голямото разнообразие намиращо се над врата.

Ето една визуална представа за тези мускули
(кликнете за детайли както винаги)


Фронталис - функцията му е да повдига веждите.
Назалис - функцията му е компресиране(стесняване) на носа.
Коругатор - функцията му е да движи веждите надолу и настрани.
Орбикуларис окули - функцията му е да затваря очите.
Леватор лабий - участва при повдигане на горната устна.
Орбикуларис орис - участва при движението на устните.
Ризорис - участва в процеса на усмихване.
Масетер - главният мускул участващ в процеса на дъвчене.
Менталис - функцията му е да повдига долната устна.
Буцинатор- извършва множество функции , от сучене до усмихване и свирене с уста.
Депресор лабий - функцията му е да придърпва долната устна надолу.
Депресор ангулис орис - участва при процеса на мръщене.

Има и допълнително няколко по-малки мускула , но като за обща култура е добре да се знаят горните.

При пренебрежително отношение , както всеки мускул , те атрофират. С други думи казано , мускулният тонус спада , самите мускулни влакна се отпускат и смаляват и в резултат лицето се сбръчква. Просто няма какво да опъва кожата та да е гладка и прилепнала.

Как се тренират? Чрез движенията за които са създадени. А именно това
http://www.youtube.com/watch?v=isLJ024EdMA

Просто имитирайте действията му , започващи след първата минута от видеото. Препоръчително го правете у дома , за да не привлечете ненужно внимание. Правете тези упражнения редовно и ще забележете значителна разлика след достатъчно време и упоритост.

понеделник, 27 декември 2010 г.

Мазнини

Тази статия ще е сравнително нерегулирана , главно защото обхваща прекалено много материал. Нека информацията да се използва като ориентир вместо да се приема като абсолютна истина.

Видове мастна тъкан

Телесните мазнини биват четири вида: кафява , интрамускулна(между мускулите ни) , подкожна и висцерална(между вътрешностите ни).

Кафявата мазнина е кафява поради увеличения брой митохондрии , съдържащи желязо.

Митохондриите са органели (нека да ги наречем "части") в повечето клетки. Те генерират сравнително голямо количество енергия при обработването на захари в друга по-лесна за усвояване форма. Следователно тъкани с високо съдържание на митохондрии действат като калорийни пещи.

Новородените ни и хиберниращите (спящи зимен сън) животни имат големи количества от тази мазнина - главната и' функция е да помага при поддържането на телесната температура. За да изпълнява това кафявата мазнина приема калории от другите мазнини и ги изгаря.

Възрастните индивиди са по-добре устроени откъм поддържане на собствената си температура , но въпреки това и при тях се наблюдава наличие на кафява мазнина. Намира се на същите места където е била формирана през по-ранните ни години.



Кафявата мазнина се активира при силно понижена температура (един студен душ би бил достатъчен)

Наблюдават се понижени нива на тази мазнина при хората с наднормено тегло и обратното при останалите спадащи в рамките на приемливото.

Предполага се че количествата и' са свързани с поддържането на добро телесно тегло.

Интрамускулната мазнина е тъкан , формираща се между мускулните влакна. Количествата и' се повишават колкото повече остаряваме.

Тази мазнина представлява складиран енергиен източник , който най-често се използва при физически натоварвания. Правете си изводите относно методите за намалянето и'.

Повишените нива на интрамускулна мазнина са свързани със симптомите на диабет и инсулинова резистентност. На външен вид представлява това:


Сходно е на месата , които си купуваме редовно.

Подкожните мазнини са най-често обсъжданите. Клетките от този тип се намират в полу-течно състояние и служат за поддържане на телесната температура , енергиен източник и до някаква степен защитават от наранявания.

Тялото ни е адаптирано предимно да оцелява. По тази причина всякакъв излишък от хранителни вещества се складира за потенциално използване по-късно. Независимо от мнението ни относно външния ни вид , адаптирани сме да функционираме оптимално при дадени налични нива на този тип мазнина.

Противно на очакванията подкожната мазнина не е просто примитивен източник на енергия. Клетките и' регулират дадени хормони в организма и прекомерното намаляне на нивата и' води до нарушаване на баланса. Хормоните са свързани с изключително много функции и е добре да се има впредвид казаното.

Всички имаме даден процент мазнини , при който сме в оптимално състояние и както може да се очаква , този процент е различен за всеки индивид. Нужно е да спомена как имаме дори минимален процент , без който бихме загинали. При мъжете това е в рамките на 2-5% , при жените е 10-13%.

Стана ми леко смешно как таблиците с процентите са се променили до известна степен. Пет до осем процента е дадено като минималното количество , което споменах по-горе. Това просто рефлектира лошо върху сегашните мнения относно кое е малко и кое е много. Уж всички взеха да обръщат внимание на тези неща , а имаме горната ситуация.

Намалянето на количествата подкожна мазнина става единствено чрез изразходване на повече енергия отколкото приемаме.

Всяка диета , всеки метод в крайна сметка опира до това. Мазното е излишък , обратното на излишъка е липсата. Когато тялото ви има нужда от енергия , а не му я доставяте то ще прибегне до използването на складирания излишък.

Всички продукти на пазара твърдящи намаляне на мазнините са пълни боклуци. Нито разни прахове със бодибилдъри на етикета , нито някакви нечувани плодчета ще свършат тази работа.

Нека да спомена че тази липса може да се създаде по два начина - ядете по-малко или тренирате повече. Според мен повечето хора не успяват , защото разчитат прекалено много на първото.

И се отплеснах.

Висцералната мазнина е последния вид , който ще се спомене засега. Ако на някой му е омръзнало да чете , нека да му пробудя интереса - този тип мазнина е главната причина да имате коремче. Ако сте се щипали по корема и не напипвате нещо значително под кожата , но въпреки това имате издут корем , то вие имате повишени нива на висцерална мазнина.



Един индивид може да има високи нива на подкожна мазнина и ниски нива на висцерална и да е напълно здрав. Сумистите са точно в това положение - ежедневните им тренировки поддържат нивата им на висцерална мазнина под контрол , докато подкожните са им нужни за спорта.

Повечето заболявания се дължат на тази мастна тъкан. Нивата на тази мазнина се влияят силно от излишното седене , неправилното хранене , употребяването на алкохол , наднормено тегло и продължителен стрес.

Изобщо не се влияе от наличните стероиди и други химични средства на пазара.

Премахването на този тип мазнина изисква най-много положени усилия. Поне няколко часа разхождане седмично и/или спринтиране (не бягане/джогинг).

сряда, 22 декември 2010 г.

Телесните системи (част трета)

Дихателна система

Дихателната система доставя кислород в тялото и отстранява въглеродния двуокис. Тя включва носа , трахеята и белите дробове. Когато вдишате , въздух навлиза в носа или устата и преминава през дълга тръба наречена трахея.

Трахеята се разклонява на две бронхиални тръби (главни бронхи), които отиват към дробовете. Главните бронхи се разклоняват на дори по-малки бронхиални тръби наречени бронхиоли. Бронхиолите завършват на алвеоли или по друг начин казано въздушни торбички.

Кислородът следва този път, преминавайки през стените на алвеолите и кръвоносните съдове и навлиза в кръвта. По същото време въглеродния двуокис преминава в дробовете и бива издишан.



Отделителна система

Отделителната система отстранява отпадъците от тялото , във формата на урина. Бъбреците премахват отпадъците от кръвта. Тези отпадъци се свързват с вода и се формира урина. От бъбреците , урината преминава надолу през две тънки тръби наречени уретери и стига до пикочния мехур. Когато пикочния мехур е пълен , урината се изпразва през пикочния канал.

Телесните системи (част втора)

Ендокринна система

Ендокринната система е съставена от група жлези , произвеждащи телесните хормони. Хормоните са химически вещества , които контролират телесните функции , като например метаболизма/растежа/сексуалното развитие.

Жлезите (включващи хипофизната жлеза, щитовидната жлеза, паращитовидните жлези, надбъбречната жлеза, тимусната жлеза, панкреаса , епифизната жлеза , яйцеклетките и тестисите) отделят хормони директно в кръвта , която ги пренася до отделните органи и тъкани из тялото.



Кликнете за детайли↓



Лимфна система

Лимфната система е защитна система. Тя филтрира организми причиняващи зарази , създава бели кръвни телца и антитела (които се борят със споменатите зарази). Заедно с това разпространява течности и хранителни вещества из тялото и източва излишни течности и протеини , предотвратявайки подуване на тъканите.

Лимфната система е съставена от мрежа от съдове , които помагат за циркулирането на течности. Тези съдове пренасят излишни течности далеч от празнното пространство между тъканите и органите и ги връщат към кръвта.

Кликнете за детайли↓

Телесните системи (част първа)

Кръвоносна система

Кръвоносната система е транспортната система на организма. Тя се състои от група органи , пренасящи кръв през цялото тяло. Сърцето изпомпва кръвта , докато артериите и вените я пренасят. Богата на кислород кръв напуска лявата част на сърцето и навлиза в най-голямата артерия , наречена аорта.

Аортата се разклонява в няколко по-малки артерии , които се разклоняват в дори по-малки кръвоносни съдове простиращи се из цялото тяло. Когато кръвта навлезе в най-малките съдове , наречени капиляри , дава хранителни вещества и кислород на клетките и приема наличните въглероден двуокис , вода и отпадъци.

Аорта ↓


Капиляри↓(те са тънката мрежа между двете показани вени/артерии)


Кръвта , която по това време вече не съдържа кислород и хранителни вещества , се връща обратно към сърцето през вените. Вените пренасят клетъчните отпадъци далеч от клетките и връщат кръвта в сърцето , което я изпомпва в белите дробове за да се насити отново с кислород и да отстрани въглеродния двуокис.

Обобщено (и нагледно) цялата кръвоносна система изглежда по следният начин↓



Храносмилателна система
Храносмилателната система е съставена от органи , които разграждат храната на по-прости части , а именно протеин/мазнини/въглехидрати/минерали/витамини , които са нужни на тялото за енергия , растеж и възстановяване. След като храната е сдъвкана и преглътната , тя минава през хранопровода и навлиза в стомаха , където допълнително се разгражда чрез силни стомашни киселини.

След стомаха храната преминава през тънкото черво. Тук тя се разгражда до хранителни вещества , достатъчно малки за да навлязат в кръвта през миниатюрни издатини. Излишъкът от храна , от който тялото няма нужда или не може да преработи , се превръща в отпадък и бива отстранен от организма.

Кликнете за детайли↓

понеделник, 20 декември 2010 г.

Лошият дъх

Халитозата е термин означаващ лош дъх.

Лошият дъх се получава най-вече от бактерии в устната кухина. Рано след ставане е най-силен , защото устата не е изложена на много кислород докато спим. Влияе се силно и от храните които консумираме.

Храните оказващи най-голямо влияние върху дъхът биват: чесън , лук , сирене , риба , всякакъв вид месо. Използването на ментови бонбони и тем подобни единствено успява временно да маскира миризмите , произвеждани от бактериите. За да се отстрани напълно трябва да се почисти устната кухина , като това включва почистване на зъбите и езика.

Езика съдържа най-много бактерии откъм общо количество. Те са анаеробични (не им трябва кислород) и количествата им процъфтяват при продължително излагане на остатъци от храна и мъртви клетки. Намират се най-вече в задната част , близо до небцето. При протичането на тяхното дишане се формират неприятните миризми.

Единственият надежден начин те да се отстранят е чрез...остъргване на езика. След като хората откриха че той им е виновника , на пазара се появиха едни уреди с особена форма. Не мога да измисля точно определение за външният им вид макар да ми приличат леко на картофобелачки.



Според мен не е нужно човек да се охарчи и за тази простотия , при положение че същото може да постигне и с една лъжица. Не разчитайте на набраздените гумени четки за зъби. С тях единствено ще разнасяте бактериите по целия си език , усложнявайки положението.

Вземете една лъжица съотвестваща на собственото ви мнение за размера на устата ви. Сложете ръбът и' на края на езика , възможно по-близко до небцето. Натиснете леко (или силно , просто гледайте да избегнете рефлекса за гадене) и стържете навън. Наистина няма друг начин да се обясни , макар че мога да ви предоставя това:



Реално няма начин да се обърка движението при положение че гледате да отстраните един слой мръсотия. Извършете горното , измийте леко лъжицата , повторете колкото пъти е нужно. За да се счита устата ви чиста не би трябвало след повторно прокарване на лъжицата с достатъчно натиск да остане по нея нищо.

Мийте си зъбите ежедневно и изпълнявайте горното - няма начин дъхът ви да не се подобри значително.

Правилно дишане

Нека да ви запозная с диафрагмата



Това е тънък вътрешен мускул , намиращ се в долната част на гръдния кош. Той разделя гръдната кухина (сърце , дробове и ребра) от коремната кухина (стомах , панкреас , черен дроб и др.) и участва активно в дишането.



Повечето хора са свикнали да дишат чрез стягане на гръдният кош. Така се приема далеч по-малко количество кислород. Едновременно с това хората често дишат през устата , намалявайки малкото натоварване което е нужно за стимулиране на дробовете (това натоварване се запазва ако дишате през носа). Още от ранните ни години дишаме чрез диафрагмата или по друг начин казано - с корема. След време и социален натиск се научаваме да избягваме издуването на коремната кухина.

Ползите от дълбокото пълно дишане (чрез диафрагмата) включват: намалена нужда от кислород , повече кислород при всяко вдишване води до по-малко енергия изразходвана за дишане , стимулиране на лимфната система , масаж на органите около мускула и успокоение.

Лимфната система е важна част от имунитета на организма - всяко нейно подобрение води до неминуемо подобрение на всички останали функции.

Свикнали сме да избягваме всичко което не наподобява плосък корем , но дълбокото дишане не отпуска перманентно коремните мускули. Не вреди по никакъв начин. При това , освен корема се отпускат и кръста и гръдния кош , намалявайки излишното напрежение в тези области.

Как да дишаме дълбоко седнали (най-честата позиция)

1. Седнете комфортно , с отпуснати глава/врат/рамене.
2. Положете едната си длан върху гръдния кош и другата върху корема.

3. Вдишайте бавно през носа. Наблюдавайте дали корема ви се издува , около гръдния кош не би трябвало да има много движение.
4. Издишайте бавно и напълно - нека да не остане никакъв въздух. Можете при издишване да броите на глас - ще усетите че след няколко цифри ще ви свърши въздуха и със сигурност не можете да издишате повече.

Отначало може някои хора да изпитат съвсем леко затруднение , това е нормално. Почти не си използвате диафрагмата през деня , поне не достатъчно че да се поддържа във форма. Можете да изпълнявате горепосоченото колкото пъти искате дневно.

Лекарствата

Нека да започна с този израз - ''Мразя лекарствата''. Да сте наясно че следващите словоизливания са твърдо против тяхното приемане.

Защо мразя лекарствата? За начало , те са бизнес. Много голям бизнес при това. А големите бизнеси е почти изключено да се интересуват за благото на потребителите/клиентите. В медицината пропорциите на хората желаещи здраве и благоденствие за всички и хората просто ламтящи за повече пари са сходни на шансовете да ударите тотото.

Аз лично го намирам за извратена практика, защото от здравето на населението зависят много неща - всеобщото настроение , начин на живот , навици , събития и най-вече прогресирането като цяло. Болна нация не прогресира. Не се заблуждавайте от всекидневните подобрения на различни технологии - повечето от това са просто нови модели на стария уред изпълняващи същата функция с два-три повече бутона.

Парите са важни , спор няма. Животите на безброй хора са по-важни от всяка сума пари. Медицината както я познаваме днес е гадна практика. Не живеем по-дълго , просто умираме по-бавно.

Преди някой да го удари вдъхновението да спомене как горното е безсмислено , нека да погледнем как живеят хората над средна възраст. В повечето случаи пият , пушат , ядат каквото им падне и гледат да изкарат дните си колкото може по-бързо. Това не е защото не искат да правят нещата , които са правили преди. Те просто не могат. И лекарствата не им помагат.

Когато човек е болен и отиде на лекар , той първо се сблъсква с огромните опашки от хора , замисляйки се защо толкова много са болни като него. Не е случайност , един лекар не иска хората да се излекуват и никога повече да не го посещават - това не прави пари. Влизате в кабинета му и си споменавате проблема. Той ви преглежда възможно най-повърхностно (сякаш търсейки зееща пробойна рана та да може гордо да ви каже че имате такава) След това в абсолютно всички случаи ще ви предпише някое лекарство...или десет.

''Пий това няколко дена после ела пак да видим''

Какво реално направи за вас този човек? Постояхте няколко минути в една стая с него/нея и разбрахте че имате проблем със здравето. Чудо нали. Не ви питат как сте се разболели , дали имате повишен шанс за дадена болест поради наследственост и определено не ви споменават как да се предпазите за в бъдеще. Казват ви просто как да напълните джоба на някой друг от тяхната професия с лекарствата.

Връщате се и след като сте се охарчили (ако главната цел на лекарствата беше да лекуват нямаше да са толкова скъпи)и приемате купеното. То успешно маскира симптомите ви и това ви е достатъчно за да сте доволни. Не знаете дали е направило нещо по самият въпрос с боледуването , не знаете дали след няколко дена пиене на хапчетата (пример) тялото ви просто не се е възстановявало само докато те са маскирали симптомите.

Знаете само че сте доволни. И след няколко седмици пак се разболявате.

Дали има наистина ефективни лекарства? Несъмнено , то тези са толкова редки случаи че са за пренебрегване. И забавното е че действат на принципа на стари бабини приказки и рецепти , които въпреки всеобщото присмиване си остават ефективни.

Никой не се сеща да си подсили имунната система и да не се охарчва редовно в аптеките.

Лекарствата да бяха просто маскиращи вещества щях да съм поне неутрален на темата. Проблема е , че не са само това. Те са едновременно с това вредни за организма ни. Как ли?

Приемайки разни хапчета вие избивате микроорганизмите в организма си. А знаехте ли че имате както вредни така и полезни микроорганизми? Ако се заразите с нещо и предпочетете да използвате лекарства вместо да оставите тялото да си реши проблема с температура и конвулсии , вие ще адаптирате лошите микроорганизми към редовно обсипване с медицина.

Еволюцията и адаптацията не са процеси запазени единствено за висшите същества. Количествата на един вирус , делящ се в тялото ви , могат да бъдат намалени с тази химия , но малкото оцелели клетки ще са устойчиви към лекарствата които сте пили досега.

Така вие помагате за създаването на *по-силен* вирус. Ако хората можеха да изтърпят малко неудобство и температура биха могли спокойно да превъзмогнат всяко зимно разболяване. Но вместо това те предпочитат да си пречат взаимно , подобрявайки наличните болести всяка година с всяка следваща доза лекарства.

След определена точка стигате до момент в който тези лекарства избиват полезните микроорганизми в големи количества , докато останалите си продължават. Разболявате се все по-често. Купувате повече лекарства. Медицината е доволна. Бизнесът върви.

Избито ни е от главата , че тялото ни може да се справи само. Еволюирали сте заедно с едно нещо наречено имунна система. Нейната главна функция е да се оправя със заболявания. ДАЙТЕ И' ШАНС ПОНЕ ВЕДНЪЖ И СЕ УБЕДЕТЕ САМИ.
Имунната ви система има нужда и от практика за да може да ви опази.

Като стоите по цял ден с отоплението до дупка облечени с дебели дрехи и не излизате навън , няма как да се упражнява. Тя отслабва и когато накрая сте решени да се излекувате сами се проваляте и обвинявате нея.

Безброй пъти съм се разболявал сутринта и оздравявал след няколко часа. Твърдо отказвам да употребявам каквото и да е.

Една от следващите статии ще описва в детайли как да си подобрим имунната система.

Калций

Как ми помага - това е вещество играещо незаменима роля във формирането на костите ни , провеждането на нервни импулси и осъществяването на мускулни съкращения.
Колко ми трябва - това е спорен въпрос. От една страна млечната индустрия се е постарала много добре да наплаши хората относно дневните им нужди. Не може да не сте чували как млякото е полезно за костите - асосиацията е била изграждана с години , макар и да не е точно така.

Малко материал за размисъл - бабите и дядовците навсякъде безотказно са консумирали огромни количества млечни продукти през живота си и продължават да го правят (пренебрегвайки факта че днешните продукти са повечето ментета). Защо тогава техните кости не са здрави и плътни? Гарантирам ви , че при едно не-толкова-грациозно падане биха се озовали в болница.

Здрави кости не се правят единствено с приемане на достатъчно калций.

Фактори влияещи на плътността на костите ни са:

1.Физическа активност - спортуваме ли или се излежаваме по цял ден. Често днешните граждани не подлагат костите си на нужното натоварване , прекарвайки голяма част от деня си седнали. Стоейки прав , човек може да поддържа някакво приемливо ниво на костна плътност - често хората се оплакват , когато се налага да постоят прави по-продължително време. Това е от една страна защото са в бедно физическо състояние и от друга страна защото стоенето достатъчно си е упражнение само по себе си.

2.Налични количества на витамин Д - този витамин играе главна роля в усвояването на приетият калций. Много калций/малко слънце = слаби кости. Достатъчно калций/достатъчно слънце = здрави кости.

3.Приемът на самото вещество да е достатъчен - какво значи достатъчен? Няма да споменавам грамаж. Използвайте следната логика - ако се питате дали сте приели достатъчно , най-вероятно не сте.

Стига да полагате усилие да си повишите нивата в организма ще се справите.

Кои са източниците му - моркови , зелени листни зеленчуци (броколи , спанак , маруля и т.н.), грах , портокал (не соковете от магазините , самият плод), ядки.

Нека да подчертая че млякото е надежден източник на калций ЕДИНСТВЕНО ако организма ви има нужните ензими за да го разгради. Ензимите са органични вещества нужни за разграждането и усвояването на дадени храни. Млечните ензими обичайно се губят след първите няколко години след раждането ни и след това не се възстановяват. Повечето хора на тази земя *не* могат да усвояват млечните продукти подобаващо и развиват много болести впоследствие. Има възможност генът ви да е леко различен от нормата и да сте си запазили ензимите , но това е наистина рядко.

Ние сме единственото животно пиещо мляко далеч след като е отбито. Замислете се дали е защото сме по-умни от цялата природа или защото млякото и неговите производни стават за правене на пари. Не стига че не пием собственото си мляко та и посягаме към друго животно. Запитайте се защо хората считат идеята за човешко мляко по магазините толкова противна.

Не разчитайте на този факт - заедно с горепосоченото, млечните продукти на българският пазар в повечето случаи са боклуци.

Лична препоръка/Краен извод - моркови и ядки , достатъчно калций без никакви рискове.

Витамин K

Как ми помага - регулира съсирването на кръвта и други органични функции.
Колко ми трябва - препоръчва се между 20 и 200 микрограма дневно. В източниците му се съдържат десетки пъти повече единици от този витамин , затова и е трудно да се срещат случаи на недостиг.
Кои са източниците му - всякакви зелени зеленчуци и подправки.
Лична препоръка - магданоз.

Витамин E

Как ми помага - защитава клетъчните мембрани и тъкани от увреждания , подпомага формирането на кръвни телца и спомага за правилното функциониране на кръвоносната система.
Колко ми трябва - препоръчва се количество в рамките на 10-20 грама , винаги може и повече.
Кои са източниците му - орехи , бадеми , лешници , маслини , някои растителни масла и листни зеленчуци.
Лична препоръка - сурови ядки от всякакъв вид. Фъстъците не са ядки , не спадат към този род растения.

Витамин D

Как ми помага - регулира кръвното налягане , поддържа костите здрави и плътни , предпазва против диабет като регулира производството на инсулин в организма. Помага срещу много други болести , но нито има смисъл да изреждам , нито повечето хора биха се заинтересували , камо ли повярвали.
Колко ми трябва - докторите и специалистите биха споменали специфични числа , аз ви казвам че граници няма. Колкото повече толкова по-добре.
Кои са източниците му - слънцето , количествата в хранителните източници са пренебрежителни.
Лична препоръка - стойте на слънцето , нека светлината да не попада само върху лицето ви - колкото повече кожа е изложена на светлина толкова повече витамин се приема.

Тук ще удължа статията защото смятам че е нужно. Това е наистина важен витамин , по лично мнение най-важният и труден за набавяне и хората трябва да са наясно с детайлите. Приема се чрез кожата , синтезира се когато слънчевата светлина задейства механизма на организма ни и се формира една мазнина върху това място. Мазнината се абсорбира бавно от тялото , измива се лесно със сапун и така се губи натрупаното количество, затова ако можете да си покажете единствено лицето на слънце , постойте и не си мийте лицето след това поне няколко часа. Може да не се харесва на някои хора но така стоят нещата.

При слънчеви бани на плажа можете след това просто да се изполеете със вода вместо да се сапунисвате навсякъде и така ще запазите повечето витамин. Мазането със всякакви кремове води единствено до изключително затруднено да не кажа изцяло невъзможно синтезиране на витамин Д , независимо колко стоите на слънце.

Витамин Д се губи чрез излагане на светлината минала преди това през стъкло. Слънчевата светлина е разделена на няколко вида лъчи и стъклото не пропуска тези нужни за синтезиране на витамина. По този начин се губи от наличните количества , защото всичките лъчи взети заедно едновременно създават и унищожават витамин Д (така се регулират нивата му)

Витамин C

Как ми помага - вещество подпомагащо имунната система , помага за бързото заздравяване на рани и наранявания , поддържа кръвоносните съдове в добро състояние.
Колко ми трябва - препоръчва се поне 100 милиграма дневно , няма открити нива на токсичност. Следва се принципа повече = по-добре.
Кои са източниците му - цитрусови плодове (киви , портокали , мандарини , грейпфрут , лимон и т.н.) , домати , чушки (без значение парливи ли са или не) шипка и други.
Лична препоръка - киви , евтин и концентриран източник на това вещество. Ако можете да наберете шипка и да я консумирате това е оптималният вариант - има много повече витамин C от всичко което се продава на пазара.

Витамин B

Как ми помага - вещество което играе роля в поддържането на нервната система на организма , формирането на нови червени кръвни телца , поддържане и регулиране на метаболизма , поддържане на мускулния тонус.
Колко ми трябва - витамин Б е комплекс от няколко витамина , следователно в тези кратки статии няма смисъл да изреждам числа за всяка част - препоръчително е да се получава колкото може повече.
Кои са източниците му - месо , яйца , морски дарове , риба , мляко и други.
Лична препоръка - свинско месо и дроб приготвени по вкус.

Витамин А

Как ми помага - вещество което играе роля в поддържането на силна имунна система , поддържа зрението на ниво , помага за възстановяването на кожата и другите нейни функции.
Колко ми трябва - препоръчва се между 600 и 900 единици дневно , може да варира при всеки индивид.
Кои са източниците му - черен дроб , тиква , моркови , броколи , спанак , яйца и други.
Лична препоръка - пилешки дробчета с лук.